هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم؟

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ 149 بازدید

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم؟ در این مقاله در وب سایت سیلور یراق، قصد داریم تا خیلی کوتاه درباره شستشوی اصولی و بهداشتی اسکاج و سیم ظرفشویی صحبت کنیم.

 

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

یکی از ابزار مورد نیاز برای نظافت سینک ظرفشویی و شستشوی ظروف در آشپزخانه ، اسکاج و دیگری سیم ظرفشویی میباشد .

همانطور که با این ابزار به راحتی سینک و آشپزخانه و ظروف را میشوییم ، خود این ابزار هم باید شسته شوند و در هنگام استفاده به منظور تمیز کردن ، خودشان هم تمیز باشند .

این موضوع خیلی مهمی است و بر تمیز شدن ظروف ، بهداشت و سلامت ما تاثیر زیادی دارد .

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

قبل از اینکه راه های اصولی و درست تمیز کردن اسکاج و سیم ظرفشویی را شرح بدهیم ، میرویم سراغ اینکه اصلا اسکاج چی هست؟؟؟ یا سیم ظرفشویی از چه جنسی ساخته شده است ؟ پس با ما همراه باشید …

اسکاج چیست ؟ جدا از تعریف عام و کلی آن که میدانیم یک وسیله ایی هست برای شستشو ی ظروف در آشپزخانه و خاصیت جذب مایع ظرفشویی و لکه بری دارد ، میخواهیم ببینیم اصلا این اکاج از چه موادی ساخته شده است ؟

تعریف اسکاج :

 • اسفنج که در فارسیِ و در ایران به اسکاچ (و اسکاج) نیز معروف است، ماده‌ای است اسفنجی‌شکل و بسیار متخلخل از جنس پلی یورتان که برای شستن ظروف و پاک‌کردن سطوح مختلف از آن استفاده می‌شود. این ماده در آشپزخانه کاربرد زیادی دارد .

تعریف سیم ظرفشویی :

 • سیم ظرفشویی یا پشم فلزی که به آن پشم سیم یا اسفنج سیم نیز می‌گویند؛ مجموعه‌ای از فیلامنت های (filaments) بسیار منعطف و زبر است. این محصول در سال ۱۸۹۶ معرفی شد. سیم ظرفشویی به عنوان ابزاری ساینده برای صاف کردن و تراشیدن سطح چوب و فلزات، تمیز کردن ظروف منزل، شیشه و سطوح سفالی به کار می‌رود. سیم ظرفشویی از استیل با کربن کم ساخته می‌شود .
اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

 

نحوه تمیز کردن سیم ظرفشویی :

 1. یک شیشه کوچک شفاف و درب دار پیدا کنید.
 2. برچسب را بردارید و کاملا تمیز کنید.
 3. آب خنک و 1 جوش شیرین TBSP را پر کنید.
 4. درب را بگذارید و تکان دهید تا حل شود.
 5. پد سیم ظرفشویی را کاملاً در مخلوط آب غوطه ور کنید.

تقریباً هر 2 هفته با مخلوط آب شیرین جایگزین کنید.

گزینه دیگر این است که شما می توانید سیم ظرفشویی ها را در بین استفاده فریز کنید و زنگ نمی زند. فقط آنها را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و در فریزر خود قرار دهید و خوب است وقتی آماده استفاده هستید از آن استفاده کنید.

 

اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

نحوه تمیز کردن اسکاج ظرفشویی :

اسفنج ها می توانند باکتری های مضر را در سراسر آشپزخانه شما پخش کنند. برای جلوگیری از پخش میکروبهای اسفنجی باید آنها را تمیز کنید.

مشکل اسفنج این است که بین استفاده خشک نمی شوند و رطوبت به تکثیر باکتری های مضر کمک می کند. اگر برخی از دستورالعمل ها را رعایت کنید ، می توانید یک اسفنج را با خیال راحت تمیز و تمیز کنید. برای تمیز کردن و تمیز کردن اسفنج می توانید یکی از سه روش را انجام دهید. می توانید از مایکروویو ، ماشین ظرفشویی یا محلول ضدعفونی کننده خود استفاده کنید.

برای پاکسازی اسفنج در مایکروویو این قوانین ساده را دنبال کنید:

 1. ابتدا اسفنج هایی که دارای پد اسکراب فلزی هستند نباید در مایکروویو ضد عفونی و ضد عفونی شوند ، بلکه می توان آنها را برای تمیز کردن و تمیز کردن در ماشین ظرفشویی قرار داد.
 2.  اطمینان حاصل کنید که اسفنج کاملاً مرطوب است. مرطوب بودن بسیار ضروری است زیرا در غیر این صورت اسفنج می تواند در مایکروویو آتش بگیرد.
 3. اسفنج مرطوب را برای مدت یک دقیقه در مایکروویو قرار دهید. یک دقیقه مایکروویو برای از بین بردن باکتری کافی است.
 4. هنگام برداشتن اسفنج از مایکروویو مراقب باشید ، زیرا داغ خواهد بود. ممکن است بخواهید یک تایمر را به مدت 10-15 دقیقه تنظیم کنید و سپس اسفنج را وقتی خنک شد از مایکروویو خارج کنید.

روش دیگر برای تمیز کردن و تمیز کردن اسفنج ها استفاده از ماشین ظرفشویی است ، اما یک بار دیگر قوانینی وجود دارد که باید رعایت کنید:

 1. از داغترین و طولانی ترین چرخه ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید
 2. از چرخه خشک استفاده کنید

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) اسفنج های مایکروفر 99.99999 درصد از باکتری های موجود در آنها را از بین می برد ، در حالی که ظرفشویی 99.9998 درصد باکتری ها را از بین می برد.

روش سوم برای تمیز کردن اسفنج ها:

 1. از محلول یک چهارم تا نیمی از قاشق چای خوری سفید کننده غلیظ (25/8 درصد هیپوکلریت سدیم) در هر یک چهارم آب گرم و نه گرم استفاده کنید.
 2. اسفنج را به مدت یک دقیقه خیس کنید.

درصورت نیاز به پاک کردن آبهای خام گوشتها ، که به ویژه دارای باکتری زیادی هستند ، به جای استفاده از اسفنج یا پارچه ظرف ، از حوله های کاغذی تمیز استفاده کرده و آنها را دور بریزید. سپس پیشخوان های خود را با یک چهارم تا یک دوم قاشق چای خوری سفید کننده کلر غلیظ در یک چهارم آب تمیز کنید. این محلول را روی پیشخوان ها بپاشید و بگذارید خشک شود یا با پارچه تمیز آن را پاک کنید و اجازه دهید پیشخوان ها هوا خشک شوند.

تمیز نگه داشتن ظرف یا اسفنج تا حد ممکن به تمیز نگه داشتن آشپزخانه و در طولانی مدت کمک می کند ، همچنین به سلامت شما و خانواده کمک می کند.اسکاج و سیم ظرفشویی را چگونه بشوییم

 

برچسب ها :

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید دیدگاه کاربران را مشاهده نمایید