هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

سینک ظرفشویی بو میده؟ (چه چیزی سینک ظرفشویی را تمیز میکند)

سینک ظرفشویی بو میده؟
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ 178 بازدید
دسته بندی : دسته‌بندی نشده

سینک ظرفشویی بو میده؟ سینک ظرفشویی یکی از مهم ترین تجهیزات آشپزخانه شما است که روزانه بار ها از آن استفاده می کنید و در ظاهر آشپزخانه نیز بسیار تاثیرگذار و مهم هستند. اما یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سینک های ظرفشویی به وجود بیایند این است که از آنها بوی بدی بیرون بزند. این موضوع معمولا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما برطرف کردن آن یکی از کار هایی است که باید بلد باشید تا انجام دهید و این مشکل را حل کنید.

در ادامه این مقاله در وب سایت سیلور یراق، قصد داریم تا برای شما از دلایل بو گرفتن سینک ظرفشویی و و چند راهکار ساده و خانگی برای برطرف کردن این مشکل به شما بدهیم.

 

آیا سینک ظرفشویی بو میده؟

بله یکی از مشکلاتی که بسیار کم ولی برای افراد مختلف رخ می دهد، بو گرفتن سینک ظرفشویی است. تصور کنید وارد منزل می شوید و بوی فاضلاب مانندی به مشامتان می رسد. کمی می گردید و متوجه می شوید که بو از سینک ظرفشویی شماست و این مشکل می تواند برای آشپزخانه ای که شما قرار است در آن کار کنید کمی شما را اذیت کند.

گاهی اوقات فاضلاب ساختمان یا آپارتمان های مختلف دچار مشکل می شود و این موضوع باعث می شود که گاز فاضلاب از سینک، سنگ توالت یا دیگر لوله ها به منزل راه پیدا کند. یک گاز با بوی بد که شما را آزار می دهد. این گاز همان بوی بدی است که از سینک ظرفشویی شما بیرون می زند. به همین دلیل است که گاها سینک های ظرفشویی بو می دهند.

 

دلایل بو گرفتن سینک ظرفشویی

خشک بودن شتر گلویی

شتر گلویی، به لوله های فاضلاب سینک های ظرفشویی گفته می شود که با شکل خاص خود، باعث جلوگیری از ورود گاز فاضلاب به داخل خانه می شوند. گاها مهندسی اشتباه این بخش از لوله یا خشک بودن آن می تواند این مشکل را برای شما ایجاد کند. آبی که داخل شتر گلویی وجود دارد، گاز های ترکیبی مثل سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن را در خود حل می کند تا مشکلی پیش نیاید. وقتی شتر گلویی خشک باشد؛ سینک بوی بد می گیرد.

وجود جامدات در شترگلویی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای شترگلویی به وجود بیاید تا نتواند کار خود را به درستی انجام دهد این است که راه آن بسته شود و این موضوع به خاطر ساختار U شکل این بخش از  لوله است.

گاز های سپتیک

گاز هایی که در گزینه اول به آنها اشاره شد مثل سولفید هیدروژن یا دی اکسید کربن و غیره را گاز های سپتیک می نامند که از تجزیه شدن باکتری های چاه به وجود می آیند. بعضی وقت ها ممکن است که این گاز به دلیل عملکرد ضعیف شترگلویی به بالا می آیند. نکته مهم درباره این گاز ها این است که ممکن است با غلظت بالا، برای شما مشکلات تنفسی یا حتی مرگ را به همراه داشته باشند.

فاسد شدن پسماند غذایی در لوله ها

یکی از کار های اشتباهی که برخی از افراد انجام میدهند این است که گاها پسماند غذایی خود را در لوله فاضلاب می اندازند و اگر این پسماند ها در لوله باقی بمانند، بوی بد ایجاد می کنند و این موضوع می تواند باعث بوی بد سینک ظرفشویی شما باشد.

پر شدن چاه یا نشت آن

پر شدن چاه فاضلاب یا نشت آن نیز می تواند باعث بو گرفتن سینک ظرفشویی شود. این موضوع از مشکلاتی است که شما در آن دستی ندارید و برای رفع آن می توانید از تخلیه چاه استفاده کنید.

دلیل های بوی بد سینک و راه کار برای مقابله با آن

دلیل های بوی بد سینک و راه کار برای مقابله با آن

روش های خانگی رفع بوی بد سینک

روش های مخلتفی وجود دارند که در آنها شما میتوانید به سادگی و بدون نیاز به دستگاه خاصی تلاش کنید تا بوی بد سینک را از بین ببرید. در ادامه این روش ها را خیلی کوتاه توضیح می دهیم.

  1. محلول جوش شیرین و سرکه: ابتدا یک چهارم فنجان جوش شیرین در داخل لوله بریزید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس یک فنجان سرکه سفید روی جوش شیرین ریخته و ایندفعه 30 دقیقه صبر کنید و در آخر نیز با یک کتری آب جوش، داخل لوله را خالی کنید.
  2. پر کردن شتر گلویی از آب: همانطور که گفته شد، بسته بودن راه شترگلویی یا خشک بودن آن دو دلیل عمده بوی بد هستند پس شما میتوانید با پر کردن آن از آب، جلوی بوی بد را بگیرید.
  3. مخمر نان و آب: شما در ابتدا باید یک بسته مخمر نان را درون آب جوش حل کرده و سپس آن را داخل لوله بریزید. به آن 24 ساعت زمان داده و سپس با آب جوش یا سرد، آن را شستشو دهید.
  4. ترکیب نوشابه، جوش شیرین و سرکه سفید: ابتدا نصف یک بطری نوشابه را در لوله بریزید، پس از آن، جوش شیرین را به آن اضافه کرده و بعد هم نوبت خالی کردن یک لیوان سرکه سفید است. پس از گذشت نیم ساعت تا 1 ساعت، یک کتری آب جوش در لوله بریزید.
  5. ترکیب لیمو، نمک، جوش شیرین و تکه های یخ: در این روش که رایج ترین روش نیز شناخته می شود شما در ابتدا نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده، داخل لوله میریزید و روی آن آل میریزید. بعد از گذشت نیم ساعت، باید برش های لیمو به همراه تکه های یخ در روی لوله قرار بگیرند. بعد از آب شدن یخ ها، لیمو ها را برداشته و لوله را بشویید.

 

در این مقاله در سیلور یراق؛ مرجع خرید انواع تجهیزات آشپزخانه، به شما آموزش دادیم که سینک های ظرفشویی، ممکن است بو بگیرند، دلایل آن را برای شما شرح دادیم و درباره روش های برطرف کردن این مشکل، برای شما صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید دیدگاه کاربران را مشاهده نمایید