هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

ترمیم شیرآلات در منزل
۷ تیر ۱۴۰۰ 210 بازدید
دسته بندی : شیرآلات ساختمانی

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

تعمیر کردن وسایل و تجهیزات قدیمی یکی از راه های مناسبی می باشد که باعث کاهش هزینه ها میشود. اما آیا این موضوع در رابطه با ترمیم آبکاری شیرآلات بهداشتی و ساختمانی نیز صادق است؟ خرید شیرآلات جدید به صرفه تر است یا آبکاری کردن شیرآلات کهنه و قدیمی؟ آیا امکان آبکاری کردن شیرآلات کهنه و قدیمی در منزل وجود دارد؟ همه ی اینها سوالاتی است که ممکن است در ذهن بسیاری از افراد وجود داشته باشد. آبکاری شیرآلات در منزل می تواند در نگاه اول بهترین راهکار باشد اما باید بدانید که اینکار نیز هزینه ها و دردسرهایی را نیز به همراه دارد!

ما در این مقاله از سایت سیلور یراق قصد داریم تا توضیحاتی در رابطه با ترمیم آبکاری شیرآلات در منزل و خرید شیرآلات آشپزخانه قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ترمیم آبکاری شیرآلات به چه صورت است؟

اگر زمان طولانی از خرید شیرآلات گذشته باشد، ممکن است انواع آبکاری آنها دچار خط و خش شود و یا در اثر ضربه آسیب ببینند و یا به سادگی تکراری به نظر بیایند. در چنین مواقعی معمولا افراد به فکر تعویض شیرآلات و ترمیم آبکاری آنها می افتند. ترمیم آبکاری شیرآلات مسلما به صرفه تر و کم هزینه تر از خرید آن می باشد؛ اما در واقع اینطور نیست!

آبکاری شیرآلات کهنه، حتی اگر توسط متخصصان حرفه ای و در کارگاه های ویژه ای انجام بگیرد، در مقایسه با فرآیند آبکاری اولیه در زمان تولید شیرآلات هزینه بیشتری دارد و ممکن است همان استحکام اولیه را نداشته باشد. در ادامه سعی کرده ایم تا به طور کامل شیوه آبکاری شیرآلات در منزل و علت های به صرفه نبودن آن را بررسی کنیم.

آشنایی با نحوه آبکاری شیرآلات در منزل

همانطور که در ادامه به طور کامل بررسی شده است، شیرآلات دارای آبکاری را باید قبل از آبکاری مجددا اسیدشویی کرد تا لایه برداری آنها به طور کامل از بین برود. انجام این فرآیند به تجهیزات و مواد مناسب نیاز دارد و در منزل شرایط مناسبی برای آن وجود ندارد. اما اگر شیرآلات به طور عامیانه خام و بدون آبکاری باشد باید چکار کرد؟ با اینکه چندان توصیه نمیشود اما می توانید برای آبکاری کردن شیرآلات در منزل به روش های زیر عمل کنید.

 1. لوازم و وسایل غیربرنجی شیرآلات که شامل واشر، پرلاتور و … می باشد را باز کنید.
 2. سطح شیر را با سیم ظرفشویی و یا اسکاج زبر و مایع ظرفشویی تمیز کنید تا چربی های آن به طور کامل از بین برود.
 3. در صورتی که زنگ زدگی و یا آلودگی بر روی سطح شیر باقی مانده است با یک سیم ظرفشویی بر روی آن بکشید تا به طور کامل پاک شود.
 4. بعد از آن سطح شیر را با دستمالی مرطوب تمیز و کاملا خشک کنید. دقت داشته باشید تا پرز دستمال بر روی شیرآلات باقی نماند.
 5. اسپری پرایمر را کاملا تکان دهید و با فاصله 15 سانتی متر بر روی شیرآلات مد نظرتان اسپری کنید. دقت داشته باشید که یک لایه نازک و یکدست بر روی تمام سطح آن قرار بگیرد. پرایمر سلف اچ مناسب ترین پرایمر برای رنگ کردن فلزات برنجی است.
 6. 24 ساعت به پرایمر یا لایه اولیه زمان بدهید تا خشک شود.
 7. اسپری رنگ مورد علاقه خود را که ممکن است روغنی، آکریلیک و سایر رنگ هایی باشد که دیر خشک میشوند را انتخاب کنید. همچنین بهتر است از رنگ های لاتکسی استفاده نکنید زیرا دوام زیادی ندارند.
 8. در آخر می توانید برای براق شدن شیرآلات و دوام بیشتر رنگ آنها از اسپری براق کننده و محافظ استفاده کنید.

ترمیم آبکاری شیرآلات می تواند همراه با آبکاری شیرآلات کهنه در خانه انجام شود. اما اگر شیرآلات مورد نظر شما قبلا آبکاری شده اند، آبکاری آنها در منزل به صرفه نیست. زیرا به تجهیزات و مواد اسیدی بیشتری برای پاک کردن لایه های قبلی نیاز دارد. در صورتی که شیرآلات کهنه و یا دست دوم منزلتان خام است و آبکاری ندارد، با اینکه پیشنهاد نمیشود اما می توانید رنگ آمیزی آنها را در منزل انجام دهید.

نحوه آب کاری شیرآلات کهنه چگونه است؟

آبکاری شیرآلات کهنه امکان پذیر است، اما مقرون به صرفه نیست! در فرآیند تولید شیرآلات آبکاری بر روی سطح برنجی شیرآلات که مرحله پرداختکاری را طی کرده است، نشانده میشود. آبکاری شیرآلات دست دوم به طور مستقیم بر روی لایه آبکاری قبلی مانند طلایی، کروم، استیل، سفید و هر رنگ دیگر امکان پذیر نیست زیرا که رنگ برای چسبیدن نیاز به سطح خشن دارد. برای آبکاری شیرآلات قدیمی باید مراحل گفته شده طی شود:

 • ابتدا باید لایه آبکاری قبلی از روی شیر پاک شود که به این مرحله اسیدشویی یا آب برگردان گفته میشود.
 • بعد از آن مرحله پرداختکاری باید مجددا صورت بگیرد تا سطح آن به طور کامل یکدست و آماده آبکاری شود.
 • در پایان می تواند رنگ شیرآلات را با تکرار آبکاری ترمیم کرد.

به طور خلاصه اگر شما به فکر آبکاری شیرآلات کهنه خود هستید، بدانید که تعویض آنها با شیرآلات نو کم هزینه کمتری را به دنبال دارد.

همانطور که در قسمت های بالاتر گفته شد، امکان آبکاری شیرآلات کهنه وجود دارد اما از نظر اقتصادی به صرفه نیست. شیرآلات دست دوم معمولا قبلا یکبار آبکاری شده اند و آبکاری مجدد آنها به صورت مستقیم بر روی لایه آبکاری قبلی انجام پذیر نیست. در نتیجه قبل از ترمیم آبکاری شیرآلات، لایه آبکاری قبلی باید به طور کامل توسط اسید شویی از روی شیر برداشته شود. با توجه به تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای آب کاری کردن شیرهای قدیمی شرایط انجام دادن این کار در منزل وجود ندارد.

اما در صورتیکه وسایل شما از جنس برنجی، خام و بدون آبکاری هستند می توانید آبکاری آنها را در منزل انجام دهید. اگر چه رنگ کردن شیرهای ساختمانی در منزل پیشنهاد نمی شود و ماندگاری آنها مانند آبکتری های صنعتی نیست، اما می تواند یک گزینه برای انجام دادن این فرآیند باشد. شما می توانید در فروشگاه اینترنتی سیلور یراق قیمت شیر سینک ظرفشویی را با هزینه آبکاری آن مقایسع کنید و سپس بهترین تصمیم را برای خرید شیر سینک ظرفشویی بگیرید.

منبع

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید دیدگاه کاربران را مشاهده نمایید